سنسور ضربان قلب اپل واچ نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد

سنسور ضربان قلب اپل واچ نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد

سنسور ضربان قلب اپل واچ نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد – ساعت های هوشمند گجتی محبوب درمیان کاربران خاص

سنسور ضربان قلب اپل واچ نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد


مطالعات نشان می‌دهد در کنار زیبایی ساعت های هوشمند اپل که آنها را به گجتی محبوب در بین کاربران تبدیل کرده، قابلیت تشخیص نارسایی های قلبی با کمک سنسور ضربان قلب اپل واچ (Apple Watch) نیز مثال‌زدنی‌ است.

در ادامه با نحوه عملکرد این سنسورها آشنا خواهید شد.ساعت های هوشمند اپل سهم بزرگی از بازار جهانی اسمارت واچ ها را به خود اختصاص داده و بدون شک، از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. دلیل این استقبال از سوی کاربران ازساعت های هوشمند اپل زیبایی ظاهری آنها و البته، قابلیت‌های مناسب جهت ردیابی تناسب اندام با ظرفیت‌های فراوان است. البته به جز این موارد، اپل واچ می‌تواند به ابزاری بسیار مناسب برای پزشکان جهت تشخیص زودهنگام یک نارسایی قلبی متداول اما خطرناک به نام فیبریلاسیون دهلیزی (AF یا AFib) تبدیل شود.بر اساس مطالعات انجام‌گرفته که با استفاده از اپلیکیشن نوار قلب Cardiogram و با همکاری متخصصان دانشگاه کالیفرنیا صورت پذیرفت، سنسور ضربان قلب اپل واچ توانست با دقتی بسیار بالا، فیبریلاسیون دهلیزی را در بیماران تشخیص دهد.

هدف از انجام این مطالعات که در سال ۲۰۱۶ آغاز شد، این بود که میزان دقت اپل واچ و اپلیکیشن Cardiogram در تشخیص علل شایع نارسایی قلبی اندازه‌گیری شوند.محققین موفق به توسعه الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی در برنامه Cardiogram شدند که شبکه‌های عصبی عمیق را می‌آموزد و با انحراف معیاری قابل اعتماد، ریتم‌های غیر طبیعی قلب را تشخیص می‌دهد. این دانشمندان، با جمع‌آوری داده‌های به دست آمده از ۶۱۵۸ کاربر اپل واچ به این نتایج دست یافته‌اند.

سنسور ضربان قلب اپل واچ نارسایی های قلبی را با دقتی بسیار بالا تشخیص می‌دهد

 

نتایج نشان داد که سنسور ضربان قلب اپل واچ در کنار نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی، توانست با دقت ۹۷ درصد، ناهنجاری فیبریلاسیون دهلیزی را تشخیص دهد. بنا به گفته نویسندگان تحقیق، خروجی حاصل از این مطالعه بسیار مهم است؛ زیرا فیبریلاسیون دهلیزی علت بیش از یک‌چهارم سکته‌های قلبی است در حالی که حدود دو سوم از این ناهنجاری‌ها با مصرف داروهای ارزان‌قیمت قابل پیشگیری خواهند بود. این پروژه همچنین ثابت می‌کند که گجت های پوشیدنی قادر به تشخیص بیماری‌ها نیز هستند.وسنسور ضربان قلب اپل واچ تا ۹۷ درصد دقیق عمل می‌کند.این تازه شروع کار است؛ در آینده، ابزارهایی مانند اپل واچ با استفاده از برنامه‌هایی همچون Cardiogram نه تنها قادر به تشخیص هستند بلکه می‌توانند به درمان بیماری‌ها نیز بپردازند.

 

منبع :phonearena

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سمیه جاوید