دانشگاه های کانادا و هرآنچه لازم است بدانید

دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا

انجمن دانشگاه ها و کالج های کانادا یک گروه داوطلبانه متشکل از ۹۶ ارائه دهنده آموزش عالی خصوصی و غیر انتفاعی در کانادا است.

این گروه در سال ۱۹۱۱ برای یک ماموریت طولانی مدت، صدایی برای دانشگاه های کانادا و ترویج استاندارد های آموزشی با کیفیت بالا تاسیس شد. در سال ۲۰۱۵ سازمان نامش را تغییر داد و با نام دانشگاه های کانادا شناخته می شود، اما اهداف و ارزش های آن، همان اهداف و ارزش های ابتدا تاسیس است.

دانشگاه های کانادا چیست

در ابتدا باید گفت دانشگاه های کانادا یا انجمن دانشگاه ها و کالج های کانادا یک نهاد اعتبارسنجی نیست، اما به هر حال هر دانشگاهی که تمایل دارد عضو این سازمان باشد باید یکسری معیار ها را داشته باشد. در مقیاس بزرگ نقش دانشگاه ها شامل موارد زیر است:

  • حفظ استاندارد های قوی آکادمیک بین اعضای دانشگاه
  • بهبود و تسهیل همکاری بین اعضای دانشگاه
  • ترویج کانادا در سطح بین الملل به عنوان مقصد مناسب و جذاب برای تحصیل
  • اخرین مورد؛ از اختیارات خود به منظور رسیدگی به منافع مشترک در برابر دستورات سیاسی استفاده کند.

به طور ساده و مختصر “دانشگاه های کانادا” یک سازمان دانشگاهی است برای دانشگاه ها. نقش اصلی آن اطمینان از حفظ استاندارد های بالای آموزشی در میان اعضاست. هدف اصلی این نقش ، این است که دانشگاه های کانادا دارای تجربه، ظرفیت و تعهد برای تربیت کسانی که میخواهند مشکلات کانادا و جهان را حل کنند. در این راستا، دانشگاه های عضو “دانشگاه های کانادا” هر ۵ سال یکبار مورد بازنگری ویژه قرار می گیرند تا در راستای استاندارد های آموزشی سنجیده شوند.

بخش مهمی از برنامه ی “دانشگاه های کانادا” حفظ ارتباط علمی قوی بین اعضای دانشگاه با هدف تسهیل تبادلات دانشگاهی و سیاست های اداری است. با این رویکرد هدف دانشگاه های کانادا تشخیص زمینه های مشترک که نیازمند پیشرفت هستند می باشد نه تنها در بخش های علمی بلکه بخش های اداری نیز مورد توجه هستند.

دانشگاه های کانادا همچنین قویا متعهدند تا موقعیت کانادا را در جهان آموزش تقویت کنند. با همکاری قوی، نزدیک و پیوسته با مقامات دولتی، انجمن دانشگاه و کالج های کانادا به وضوح رویکرد موفقیت آمیزی در آموزش بین الملل داشته است. این تلاش و سخت کوشی باعث شده امروزه کانادا در بین ۵ کشور محبوب برای تحصیل از نظر تعداد آمار ثبت نامی قرار گیرد.

علاوه بر این، دانشگاه های کانادا فقط مایل به جذب دانشجویان خارجی نیستند بلکه تجربه آموزشی فراموش نشدنی را برای دانشجویان کانادا تضمین می کنند. دانشگاه های کانادا طیف گسترده ای از خدمات را برای کمک به دانشجویان خارجی ارائه میدهند تا بتوانند نیاز های شخصی و آموزشی خود را تامین و خود را با شرایط جدید وفق دهند.

دانشگاه های کانادا همچنین میخواهد جبهه متحد و یک صدا برای دانشگاه و کالج های کانادا در سیاست های ملی باشد. آن ها نقش یک مدافع بزرگ را برای دانشگاه ها ایفا میکنند تا دانشگاه ها دسترسی قابل توجهی داشته و در فرآیند های تصمیم گیری در مورد اصلاحات در کل سیستم آموزش ملی مشارکت فعال داشته باشند.

به جز این، دانشگاه های کانادا از ترویج و افزایش آگاهی ها درباره همکاری های گسترده دانشگاه ها و کالج ها اطمینان حاصل می کند. بدین صورت که آنها میتوانند بودجه های آموزشی بیشتری از بخش های دولتی یا بخش های خصوصی برای برنامه های مختلف پژوهشی، برنامه های کمکی به دانشجویان خارجی و پروژه های بزرگ جذب کنند.

اولویت های دانشگاه های کانادا

اولویت های دانشگاه های کانادا در بورسیه

مانند سایر سازمان های بزرگ، دانشگاه های کانادا نیز با دیدی واضح و بلند مدت اولویت های خود را معلوم کرده است که منکعس کننده ارزش ها و اصولی است که کل سازمان برای آن ساخته شده است.

  • قانون کپی رایت
  • تحصیل خارج از کشور
  • تحقیقات و نوآوری
  • آموزش بومی
  • همکاری و کارآموزی

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا برنامه های بودجه دولتی و بورسیه های تحصیلی که بیش از ۱۲۰ بورسیه از بخش خصوصی است را مدیریت و توزیع می کند. دانشجویانی که به دنبال فرصت های دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هستند، به آسانی میتوانند از گزینه های آن اطلاع حاصل کنند.

در زیر تعدادی از طرح های بورسیه تحصیلی که توسط دانشگاه های کانادا اداره می شود را ملاحظه می کنید:

صندوق تانکا

صندوق تانکا در سال ۱۹۷۴ جهت تشویق دانشجویان ژاپنی که در خارج از کانادا تحصیل میکردند ساخته شد. از ۱۹۷۵ این برنامه توسط دانشگاه های کانادا اداره می شود. ارزش سالیانه آن هر سال تغییر می کند. در سال ۲۰۱۹، در کل ۳۰ هزار دلار به دانشجویان تعلق گرفت و ارزش هر کدام از اعطاها به ۱۰ هزار دلار هم میتوانست برسد. دانشجویان ارشد و دکترا میتوانستند برای این بورسیه تحصیلی درخواست دهند.

همکاران بورسیه تحصیلی کانادا

همکاران بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان یک سازمان برتر در مدیریت بورسیه تحصیلی شناخته میشود. آن ها به سایر موسسات برای توسعه و اداره طرح های بورسیه تحصیلی کمک میکنند. هر سال حدود ۱۲ میلیون دلار بین حدود ۵ هزار دانشجو توسط همکاران بورسیه تحصیلی کانادا تقسیم میشود.

رقابت طرح های خلاقانه برای دسترسی (IDEA)

IDEA یک رقابت بورسیه تحصیلی است که که جوانان نوآور و بلند پرواز را تشویق میکند تا ایده های نوآورانه خود را برای توانمند سازی بیشتر معلولین توسعه دهند. هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی، که در یک دانشگاه ثبت نام کرده است میتواند برای شرکت در این رقابت درخواست دهد. نامزد هایی که در سه موقعیت نخست کار خود را به پایان میرسانند مقداری پول به عنوان جایزه دریافت می کنند. نفر اول ۵ هزار دلار، نفر دوم ۱۵۰۰ دلار و نفر سوم هم هزار دلار دریافت می کند.

درباره حواله دلار کانادا بخوانید.

دانشمندان ملکه الیزابت

دانشمندان ملکه الیزابت یک برنامه بورسیه تحصیلی بزرگ است که در ۵۹ کشور جریان دارد. هدفش این است که یک تجربه بی نظیر بین المللی تحصیلی ارائه کرده و در طرح های مشترک مشارکت کند. این طرح تاکنون بیش از ۸۰ میلیون دلار بودجه جذب کرده است. در حال حاضر ۴۴ دانشجوی کانادایی در این برنامه شرکت کرده اند.

تحقیق شمال – جنوب

شمال-جنوب یک برنامه تحقیقاتی برای تقویت تحرک دانشجویان و تغییر دیدگان آنها صورت گرفته است. در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ حدود ۱۵۰۰ دانشجوی کانادایی فرصت استفاده از برخی برنامه های کارآموزی به مدت ۳ تا ۶ ماه را داشته اند.

پروژه ERA-Can

پروژه ERA-Can برای تقویت همکاری و گفتگو دانشگاه های کانادا با همتایان خود در اروپا تاسیس شد. از جمله فعالیت هایی که دانشگاه های کانادا در آن شرکت می کند، جلسات اطلاعاتی است که طی آن محققان و دانشمندان کانادایی از گزینه های شرکت در بزرگترین برنامه تحقیقاتی اروپا در سال ۲۰۲۲ مطلع می شوند.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: عصر اطلاعات